Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

1397436_fisher_boy

źródło: sxc.hu/photo/1397436

Każdy rodzic od pierwszych chwil życia swojego dziecka zastanawia się, co wyrośnie z tego rozkosznego berbecia: czy będzie piłkarzem, prawnikiem a może artystą? Trudno nam powstrzymać się od projektowania w myślach jego wymarzonej (z naszego punktu widzenia) przyszłości. Tak naprawdę nasz wpływ na tę przyszłość jest dość znikomy, możemy tylko starać się niczego nie przegapić – w porę rozpoznać zdolności i nadać im odpowiedni kierunek.

Kluczowy etap rozwoju

Mózg płodu kształtuje się już na samym początku ciąży, a zaraz po narodzeniu niemowlak asymiluje ogromną ilość informacji i bodźców. Błyskawicznie zdobywa umiejętności i pokazuje otoczeniu cechy swojej osobowości. W żadnym wypadku nie należy hamować kiełkujących  zainteresowań i talentów dziecka – psychologowie, pedagodzy, a także rodzice wyrażają w tej kwestii zgodne, jednoznaczne opinie o Skarbnicy Narodowej, której oferta jest, zdaniem naszej pociechy, szalenie fascynująca, ukochanym reżyserze czy sekcji karate, do której planujemy malucha zapisać, trzeba oczywiście zasięgnąć pewnych informacji, by ochronić dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami i niewłaściwymi wzorcami, które mogą czaić się wszędzie. Jednak przesadny lęk prowadzi do trzymania malca pod tak zwanym kloszem, co jest w gruncie rzeczy destrukcyjne dla jego rozwoju. Zaś korzyści płynące z posiadania hobby są wszechstronne i niepodważalne: zaradność, dobra organizacja, wiara w siebie, świadomość, czego się chce, otwartość i lepsze kontakty z rówieśnikami.

Czuła obserwacja

Żłobki i przedszkola wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i oferują się rozwijać zainteresowania i zdolności swoich młodych podopiecznych, proponując bogaty wybór zajęć artystycznych, sportowych i językowych. Jednak wychowanie zaczyna się w domu i rola rodziców jest najistotniejsza. Warto spędzać z dzieckiem możliwie dużo czasu, organizując różnorodne zabawy (np. plastyczne czy muzyczne), które pomogą odkryć talenty i mocne strony malucha. Jeżeli sam masz jakieś hobby (np. numizmatykę), możesz spróbować zachęcić do niego swoją pociechę, ale nie na siłę – na przykład jeśli widzisz, że wizyta na basenie nie powoduje ekscytacji Twojego dziecka, a raczej sprzeciw i niezadowolenie, pogódź się z tym, że woda nie jest jego żywiołem. Zwracaj uwagę na to, co je pociąga i budzi fascynację, słuchaj uważnie i nigdy nie wyśmiewaj tego, co je zachwyca.

Nie przerażaj się, jeżeli Twój synek okazuje zainteresowanie modą lub baletem, nie kieruj się stereotypami. Daj dziecku odczuć, że jest kochane i akceptowane takie, jakie jest– gdy poczuje Twoje wsparcie, nie będzie się wstydziło okazywać uczuć, wyrażać siebie i podążać za tym, co go pasjonuje.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s