Od czego zacząć kolekcjonowanie monet?

Numizmatyka to niewątpliwie niezwykłe hobby, które od lat znajduje rzesze zwolenników na całym świecie. Niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania, tworzenie własnej kolekcji interesujących monet i medali daje wiele satysfakcji oraz pozwala na pogłębienie swojej wiedzy, na przykład zakresu historii. Zanim przystąpimy do budowania własnych zbiorów, warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

1101335_global_recession

źródło: sxc.hu/photo/1101335


Po pierwsze – teoria

Jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia w zakresie numizmatyki, niewątpliwie wskazane będzie sięgnięcie do fachowych źródeł. Poza tematycznymi publikacjami książkowymi czy prasowymi, wiele cennych informacji znajdziemy w internecie. Nie brak bowiem stron, blogów czy serwisów www, na których znajdziemy obszerne porady ekspertów skierowane do początkujących kolekcjonerów. Bez wychodzenia z domu możemy dowiedzieć się między innymi gdzie dostępne są interesujące nas numizmaty, jaka jest historia ich emisji oraz jak je przechowywać. Poświęcając zawczasu nieco czasu na zapoznanie się z teorią, oszczędzimy sobie popełniania popularnych błędów w praktyce.

Wybór tematu kolekcji

Kolejną kwestią będzie podjęcie decyzji, jakie właściwie monety i medale nas interesują. Warto możliwie jak najbardziej zawęzić tematykę zbieranych numizmatów, ponieważ to właśnie specjalistyczne kolekcje są naprawdę ciekawe, a ich tworzenie daje najwięcej satysfakcji. Wybierać możemy spośród niezwykle szerokiego zakresu tematów, motywów czy okresów historycznych. Okazy poświęcone wielkim osobistościom, ważnym wydarzeniom, czy wyemitowane w egzotycznym kraju – zakres możliwości jest jak widać ogromny i uzależniony tylko od naszych osobistych preferencji. Obecnie problemem nie będzie nawet zakup replik monet antycznych czy średniowiecznych – specjalne kolekcje pozwolą nam wzbogacić swoje zbiory takimi właśnie okazami.

Kolekcjonowanie numizmatów to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu – jest bowiem nie tylko źródłem ogromnej satysfakcji z poszerzania swojej kolekcji o kolejne ciekawe egzemplarze, ale daje nam także doskonałą okazję do pogłębienia swojej wiedzy o świecie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s