Numizmatyka – pierwsze kroki

Monety

źródło: sxc.hu/photo/1254408

Numizmatyka to niezwykła pasja, która pochłania wiele osób. Już od dziesiątek lat interesuje, zachwyca i tak naprawdę się nie nudzi, dlatego też nigdy nie wychodzi z mody. Jednak kolekcjonowanie monet nie jest takie proste. Skąd pozyskiwać monety? Skąd czerpać wiedzę? Co warto zbierać?

Skąd pozyskiwać monety?
Tak naprawdę jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Można mieć ogromną wiedzę na temat monet i różnego rodzaju medali, ale jeżeli nie będziemy wiedzieli skąd je wziąć, to nasza kolekcja tak naprawdę nigdy nie będzie wartościowa i nasze działania pójdą na marne. Dzisiaj na szczęście to już nie jest problem. W zdobywaniu zarówno wiedzy, jak i monet pomagają nam liczne portale, za pośrednictwem których można wiele ciekawych monet kupić. Fantastycznym źródłem wiedzy są blogi numizmatyczne np. ekspertów, tj. opinie Skarbnicy Narodowej ekspertów, najważniejsze informacje, historia i przede wszystkim sklep – to wszystko można tam znaleźć.

Oczywiście bardzo starym sposobem, ale jakże dobrym, jest wszystkim dobrze znana wymiana monet. Śmiało można powiedzieć, że w tym wypadku, im większe mamy znajomości, tym lepiej dla naszej kolekcji.

Jak kolekcjonować?

Wszystko zależy od nas i naszych zainteresowań. Przede wszystkim należy się zastanowić, co nas najbardziej interesuje i w tym kierunku budować swoją kolekcję. Ważne jest, aby zawęzić w jakiś sposób tematykę czy przedmiot naszej kolekcji. Może ona dotyczyć danego kraju, miejsca, wydarzenia, osoby., dyscypliny, motywu roślinnego, zwierzęcego itp. Można również zbierać jedynie wybrane nominały lub tylko takie monety, które zawierają w sobie jakieś błędy. Wybór jest naprawdę duży. Najlepiej, aby nasza kolekcja była związana z naszymi zainteresowaniami, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam ją powiększać. Motyw przewodni to podstawa i tego należy się trzymać.

Numizmatyka to wcale nie jest taka łatwa sprawa, jak się niektórym wydaje. Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, dlatego ważne jest to, aby się do tego jak najlepiej przygotować. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i oczywiście pieniądze.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s